Jednym z najbardziej zmieniających jazdę na rowerze wynalazków był napęd z możliwością zmiany przełożeń. By była ona możliwa i wygodna szybko wymyślono także manetki do roweru umożliwiające ich zmianę podczas jazdy i dalej rozwinięto do postaci znanej dzisiaj. Co warto o nich wiedzieć i na co zwracać uwagę podczas wyboru?
Czym manetki różnią się między sobą?
Podstawową różnicą między manetkami jest ich zastosowanie do przedniej i tylnej przerzutki. Rozróżnia się pod tym względem odpowiednio manetkę lewą i prawą. Obecnie występują manetki do roweru różnego typu, zaczynając od najprostszych obrotowych bez indeksowania, a kończąc na bezprzewodowych elektronicznych.
Niezależnie od typu odpowiadają one za sterowanie przerzutką, a co za tym idzie za zmianę przełożeń i bezpośrednio wpływają na tego jakość. W związku z tym konieczne jest, by obsługiwała ona taką samą ilość, jaka jest ilość zębatek/koronek — przełożeń w elemencie napędowym roweru i była kompatybilna z danym systemem.
Najpopularniejsze typy manetek to: najprostsze manetki obrotowe „pod kciuk”, obrotowe będące częścią chwytu (np. Shimano Revoshift), manetki cynglowe dostępne w zarówno niskich i najwyższych grupach osprzętu, a także stosowane w rowerach z kierownicą typu baranek klamkomanetki łączące zmianę przełożeń z klamkami hamulcowymi w jednym elemencie.
Manetki nie tylko do przerzutek
W nowoczesnych rowerach, zwłaszcza górskich coraz częściej pojawiają się manetki sterujące innymi elementami wyposażenia. Zaliczyć można do nich manetki do blokady skoku amortyzatorów, obsługujące regulowaną sztycę, czy sterujące wspomaganiem w rowerach elektrycznych. Niektóre modele oświetlenia rowerowego posiadają także funkcję sterowania z manetki. To wszystko czyni manetki do roweru jego nieodzowną częścią i wpisującą się w wyposażenie dzisiejszego jednośladu. Duży wybór manetek do roweru znajdziesz w sklepie rowerowym GoRide.