Szeroko pojęte MTB jest jedną z najszerszych i najszybciej rozwijających się dziedzin w świecie rowerowym. Obecnie występuje wiele odmian kolarstwa górskiego i do każdego stworzono odpowiednio dostosowane rowery. Jedną z nich jest jazda i wyścigi enduro wraz z dopracowanymi pod ich kątem rowerami. Czym one się cechują i co w nich jest najważniejsze?
Co wyróżnia rowery enduro w świecie MTB?
Zawody enduro polegają zazwyczaj na pokonywaniu odcinków specjalnych w postaci zjazdów, na których zawodnikom mierzony jest czas. Pomiędzy odcinkami zawodnicy pokonać muszą samodzielnie podjazdy, tak by dostać się na start kolejnego etapu. Odbywają się one na górskich trasach o trudnym terenie i właśnie do tego dostosowano rowery enduro. Zazwyczaj są to rowery full suspension – z pełnym zawieszeniem o dość dużym skoku, zaprojektowane z myślą o pokonywaniu najbardziej wyboistego i technicznego terenu. Daleko im do zjazdówek, gdyż poza stabilnym i szybkim zjeżdżaniem w terenie oferują także możliwość podjazdów pod górę z komfortowym pedałowaniem. Z drugiej strony daleko im jednak także do wydajności znanej z rowerów XC i pod takimi względami są jednymi z bardziej wyśrodkowanych rowerów górskich.
Na jakie elementy roweru enduro zwracać uwagę?
Podobnie jak w każdym innym typie roweru w rowerach enduro (tutaj) najważniejsza jest rama. Istotny jest tu nie tylko jej rozmiar, ale także geometria, która decydowała będzie o tym jak będzie prowadził się rower. Rodzaj zawieszenia wpływa na jakość jazdy w terenie, a im większy jego skok, tym większe możliwości bardziej agresywnej jazdy. Na prowadzenie i jazdę w terenie wpływ mają także koła (w tym ich rozmiar) z dobrej jakości oponami dobranymi do warunków, a przy dużej ilości zjazdów kluczowe są mocne hamulce. W odróżnieniu od np. kolarstwa górskiego XC w enduro mniejszą wagę przywiązuje się do klasy napędu ze względu na mniejszą istotę wydajnego pedałowania i rzadszą zmianę przełożeń.